28 november 2009

Har fået disse 2 super flotte blomster af Merete. Også tak til Karina for vin og super smukt kort. Og tak til Mette og Clara, for de flotte kort.

Jeg har de bedste kunder i DreamPapers. I onsdags fik gjort mig meget pinlig berørt, og samtidig var jeg lige ved at tude...! De havde samlet ind til denne smukke gave til mig, som var pakket ind med ALT for meget tape - så det tog lang tid at pakke den ud.
1000 tak til alle Jer skønne tøser - i ved selv hvem i er.
Denne smukke blomst fik jeg af Ketty og Lise i onsdags, da DreamPapers holdt sit allersidste FreeScrap.

Denne super flotte Halloweendåse - med vingummi-flagermus i, har jeg fået af Gitte Amager. For at se flere billeder af dåsen, kan i kigge forbi Gitte's blog.

I forbindelse med lukningen af DreamPapers har jeg af Lina fået denne skønne gave. Et super flot kort, med en meget personlig tekst, en skøn æske med chokolade, og nogle flotte lys.

19 november 2009

Scrapbook Queen - Oktober udfordringen lød sådan her:
Lav et 3-delt ophæng til dit hjem.
Det skal scrappes med fotos, papir, bling, blomster, bånd mm. – hvordan du nu ellers plejer at scrappe.
Størrelsen bestemmer du selv – men det skal bestå af 3 dele.


Jeg lavede dette F A R til Niels som han fik til sin fødselsdag den 21. oktober.
Jeg sendte også alle detaljebillederne med til konkurencen, men dem var der desværre ikke mulighed for at vise.
Jeg har været så heldig at gå videre til finalen, men desværre kom min favorit, Maria, ikke med i finalen - men stort tillykke med 3. pladsen BRONZE.









Finaleopgaven lyder således:
Så blev det tiden for finalen – og vi har Annette i det ene ringhjørne og Henriette i det andet.
Fløjten lyder og klar til kamp……
Nå nej, det var jo ikke en boksekamp jeg skulle sætte igang, men en kreativ scrappe dyst.
I finalen skal jeg bruge 3 LO’er fra Jer hver.
1: Valgfrit nyt LO – aldrig vist før der klart viser DIN scrappe stil.

2: Dit bedste SQ 2009 bidrag efter egen mening - hvad er du gladest for, hvad lykkedes 100 % procent som du forestillede dig det ?

3: Et 12×12″ LO efter denne skitse – og der skal være brugt glimmermist, overlay samt syning:






13 november 2009

HUSK det er i aften kl. 23.59
der er deadline på denne omgangs udfordring hos 1-2-3 scrap.

12 november 2009

I søndags da vi havde fotoarrangement i DreamPapers, fik jeg i ventetiden lavet disse 4 kort.
Flere af de fantastiske Sofiekort - med masse af skønne Kelly rub-ons.



I lørdags til KortMarathon fik jeg lavet disse 3 kort. Har brugt papir fra BasicGreys juleserie og Dream Basic papir.

Masser af skønne clear dråber.



Masser af guldembossing. De mørkegrønne blade er fra min nye Marthe Stewart punch, som jeg har købt hos Scrapfactory.




Til DreamPapers HalloweenDreamCrop, fik jeg lavet disse 2 LO'er. Begge med papir fra BasicGrey Halloween-serie.
Sommerfuglen har jeg fået af Lina. Den er så fantastisk - tusind tak.

Rammen om det højre billede, har jeg også fået af Lina, og så har jeg embosset den med sort-glimmer. Den store sorte flagermus, har jeg fået af Kristina, som også var så sød at pynte den for mig. Tusind tak.